Síla MOXY

Poslední doba pro mě byla velmi náročná a hektická. V první vlně Corona karantény jsem vytvářela své první On-line kurzy a často byla u PC celou noc. Po uvolnění mimořádných opatření v květnu pro mě začal neskutečný pracovní maraton – náhradní termíny pro praktické semináře zrušených kurzů, nárůst klientů v soukromé praxi, návrat do nemocniční ambulance.

Do toho všeho přišly prázdniny, které pro mě tentokrát neznamenaly moc odpočinku. Navíc jsem se učila na blížící se zkoušky Akrální koaktivace. Všechno tohle přetížení jsem nestíhala kompenzovat spánkem ani stravou (naopak jsem se odbývala a ujížděla na sladkostech od pacientů).

Před třemi týdny mě můj workoholický nezdravý životní styl dohnal a začala jsem krvácet mimo cyklus. Nejprve jsem si myslela, že se mi pobláznily hormony kvůli punkci štítné žlázy, kterou jsem absolvovala pár dní před tím. Po konzultaci s endokrinologem byla tato možnost vyloučena a já propadla panice.

V hlavě mi běžely katastrofické scénáře. Můj gynekolog měl zrovna dovolenou a tak jsem jela na vyšetření do nemocnice. Podle ultrazvuku bylo vše v pořádku a žádný zjevný důvod ke krvácení. Domluvili jsme se na injekci bez hormonů, jen na snížení krvácivosti a k tomu ještě ascorutin (na podporu cévních stěn) v tabletách.

Moc spokojená jsem nebyla a v hlavě stále mnoho nezodpovězených otázek. Krvácení ani po dalších dvou dnech neustávalo. Rozhodla jsem se sáhnout po moxe. Po půlhodince moxování akupunturních bodů a reflexních plošek jsem přestala krvácet. Stějně rychle zmizely i moje chutě na sladkosti :) Moxovala jsem se každý den 2x a krvácení se objevilo jen jednou, když jsem moxování kvůli cestě vynechala.

Další týden jsem absolvovala ještě gynekologické vyšetření a krevní rozbor. Nádorové onemocnění bylo vyloučeno. Spadl mi kámen ze srdce. Nyní mohu svoji energii zaměřit alternativním způsobem s čistým svědomím.

Moxuji se stále, už jen 10-20 minut 1x denně. Již nekrvácím, ale stále se cítím unavenější (po moxe se cítím ihned mnohem lépe :) Plánuji však přejít na udržovací režim 2x týdně. Uvidím při další menstruaci, zda to bude dostačující.

k časování používám přesýpací hodiny na čištění zubů
(2 minuty na jeden bod či reflexní plošku)

Opět jsem si potvrdila, jak je moxa účinná a mocná

Před osmi lety mě moxování drželo nad vodou v době našeho prvního krachu a totálního psychického vyhoření. Tenkrát jsem neměla ani peníze na byliny, takže jsem vše přežila jen díky moxe a odvarům z pšenice.

Co je MOXA a moxování

Moxa je nať z pelyňku (artemisia vulgaris – pelyněk černobýl) nebo její zuhelnatělá forma vyráběná v Číně (pro tyto účely se používá zejména artemisia argyi – nať pelyňku „napravujícího“).

Moxování nebo-li požehování je způsob ošetřování akupunkturních bodů nebo reflexních plošek. Pelyněk se zapálí a vzniklým teplem se body či plošky prohřívají.

Pelyňková nať se dá umotat do cigaretových papírků, případně do velkých doutníků, dále se z natě dá vytvarovat kužílek nebo vložit drť do moxovacího držáku nebo „žehličky“.

Vyzkoušela jsem asi všechny druhy použití moxy a za sebe mohu říci, že žádný způsob aplikace není horší nebo lepší. Každý má své výhody a nevýhody. Největší efekt jsem pociťovala při moxování pelyňkovým kuželíkem na akupunkturní jehle, kdy síla moxy jde přímo do centra akupunkturního bodu. To si ale neudělám sama :)

Přírodní forma moxy (cigarety, doutníky, kužílky atd.) je mnohem silnější a má větší efekt. Nevýhodou je, že vůně je při moxování (spalování pelyňku) velmi výrazná. Zcela nevhodná je tak do domácího použití, dá se zvládnout v teplých dnech na zahradě.

Zuhelnatělá moxa (pražený pelyněk – pelyňkový uhel) má sice menší účinnost, ale zato při dobrém následném vyvětrání lze použít i doma (nejlépe v místnosti, kde nemáte látky – závěsy, potahy, koberce atd.). Já se moxuji na záchodě, jinde mi to nebylo dovoleno :)

Body vhodné k moxování (požehování)

V čínské medicíně se používá pro moxování asi 100 bodů. Já jich využívám pouze několik. Pro sebe jsem zvolila jako bod první volby SP 1 Yin Bai „skrytá bílá“. Najdete ho u mediálního (vnitřního) úhlu nehtu palce na noze. Tento bod umí zastavovat krvácení, reguluje dráhu sleziny-slinivky a posiluje psychiku. Moxuje se na obou nohách, ideálně 3x denně (akutní stav), u chronických stavů 2x týdně.

požehování SP 1 Yin Bai

Dalším bodem na dráze sleziny, který jsem zvolila je SP 3 Tai Bai „Velká bílá“. Nachází se na mediální (vnitřní) hraně chodidla pod velkým kloubem palce, na rozhraní červené a bílé kůže. Tento bod umí posilovat slezinu, vylučovat vnitřní vlhkost (otoky, průjem, únava…) a harmonizovat trávení.

Dále jsem moxovala reflexní plošku dělohy (pod vnitřním kotníkem), sleziny, slinivky, (příčně přes levé chodidlo) ledvin (střed obou chodidel) a malé pánve (paty).

Reflexní plošky a body sleziny jsem ještě doplnila o třetí akupunkturní bod ledvin KI3 Tai Xi „Velký potok“ (za vnitřním kotníkem), který posiluje ledviny, dále devátý bod dráhy sleziny-slinivky SP 9 Yin Ling Quan „Pramen na yinové straně kopce“ (na vnitřním úhlu holenní kosti), který umí mocně vylučovat vlhkost a tím posilovat slezinu.

Nemohla bych vynechat nejznámější akupunkturní bod na dráze žaludku ST 36 Zu San Li „Tři míle na noze“ – legendární bod dlouhověkosti, který umí mj. doplnit chybějící energii.

Moxování je pro mě spásou ve chvíli, kdy se cítím úplně mizerně

Není to samozřejmě všelék a není vhodné vždy a pro všechny. Nesmí se použít např. ve chvíli tzv. nadbytku Yangu – horečka, vysoký krevní tlak, těhotenství apod.

Výborné na moxování je to, že si jej každý může dělat sám (alespoň body, na které dosáhne). Je však určitě důležité, abyste si vše nejdříve trochu zodpovědně prostudovali nebo alespoň si nechali vysvětlit od někoho zkušeného.

A co Vy, máte také zkušenost s moxováním? Těšm se na Vaše příspěvky buď přímo u tohoto článku nebo na FB.

popílkem z moxy můžete v domácnosti ještě vycídit kovové předměty :)
Miluji masáže a nedovedu si bez nich život představit. Již více než 20 let jsou mojí vášní a posláním. Za tu dobu jsem je prozkoumala do hloubky a našla systém, který z maséra dělá Mistra masáží. Rozhodla jsem se podělit se o své zkušenosti, aby i další maséři mohli být Mistry masáží tělem i duší a pozvedli masáže na mistrovské dílo. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.