Spánek je velmi důležitý, zejména v adventním čase, kdy se blíží zimní slunovrat. Příroda se připravuje na zimu, všechno se uschovává, konzervuje, tak aby se energie uchovala do jara. Jak hospodaříme se svou energií v čase adventu, ukáže se na jaře v době chřipkových epidemií. Pokud energii v zimě dobře kultivujeme, bude pro nás jaro krásným začátkem nového roku, v plné síle, bez nemocí a jarních depresí.
Naše energie by v tomto období měla jít více dovnitř těla a ne tolik ven. Mám na myslí životní energii, ne kalorický příjem. Neznamená to tedy cpát se celé svátky cukrovím, řízky a válet se u televize :), ale hospodařit moudře se svou energií.
Strava by měla být více jangová (vařené, pečené, kořeněné, sušené, komopotované atd.) a fyzicky ani psychicky bychom se neměli tolik vydávat (zumbamaratony, hledání problémů tam, kde nejsou nebo řešení věcí, které se nás ani netýkají).
Je čas na klid, relaxaci, pohodu a dostatečné množství spánku.
Slunce vychází pozdě a zapadá brzy. Zanedlouho bude zimní slunovrat, nejdelší noc v roce. V přírodě platí, že pokud nejste noční živočich, vlezete do pelíšku když zapadne slunce a když vyjde, vstáváte. Jak se říká „chodit spát se slepicemi“. To se však v dnešní moderní době žárovek a budíků těžko dělá. Na druhou stranu je to naše svobodná volba, takže zhasnou a prodloužit si dobu spaní můžeme všichni. Zejména když jsme unavení!
Jde jen o uspořádání si času a ujasnění si priorit. Pokud si budeme jen stěžovat, že to máme těžké a máme toho moc, nic se nevyřeší. Nepřijde žádný zachránce. Zachránit se musíme sami! My si organizujeme svůj čas, svůj den, svůj život. Takže práce je na nás.
Mám známého, který tvrdí, že nepotřebuje tolik spát. Přitom je chronicky unavený a má časté bolesti zad. Není sám, takových lidí mám mezi klienty poměrně dost :(.
Představte si, že vám někdo nedovolí si odpočinout a budete muset stát v pozoru. Jak dlouho to vydržíte? Přesně tohle děláme svým svalům! Nedáme jim kvalitní odpočinek (dokonce ani pohyb, kyslík a stravu, ale o tom až někdy příště), ale chceme po nich nadlidský výkon.
Svaly se při nedostatku kvalitního odpočinku a energetickém vyčerpání přetíží a jdou rychleji do ochabnutí. Objeví se v nich stažená svalová vlákna nebo snopce (pozor ale, je to na terénu „nedostatku“) a také metabolity, tzv. únavové látky jako např. kyselina mléčná. Na pohmat jsou pak svaly nebo jejich části „oteklé“ a napjaté.
Po pár masérských hmatech však rychle měknou, dalo by se říct, že mizí pod rukama. Po masáži nemjí zcela zdravý tonus, ale je znát jejich snížené napětí – hypotonus. Některé svaly se ve stavu „přetížení v ochabnutí“ umí navíc ještě zkrátit. Jedná se o patologickou trojkombinaci, ale některé svaly to opravdu umí. Například vzpřimovač trupu (m. erector spinae). V oblasti beder má tendenci k přetížení ve zkrácení, ale v oblasti hrudní páteře je přetížený v ochabnutí.
Výsledkem jsou právě bolesti zad. Tyto bolesti může doprovázet ještě pocit tíhy nebo pocit únavy. Po masáži se stav zlepší jen krátkodobě a znovu se přetížení a pocit únavy rychle vrací. Efektivní terapií je dostatek spánku, relaxace a k tomu cvičení na harmonizaci pohybového systému (protahování zkrácených svalů a posilování ochablých).
Masáž má být pouze odměnou, jakousi třešničkou na dortu. V případě ochablých svalů nedoporučuji masáž (uvolňující svaly) dříve než po šesti týdnech.
Dobrý ukazatel toho, zda máme nebo nemáme dostatek spánku je víkend. Pokud se o víkendu ráno vzbudíme bez budíku s východem slunce, odpočatí a nepotřebujeme-li dospávat, děláme to správně :). Vstáváme-li však před obědem, rozlámaní a ještě unavení, měli bychom s tím co nejdřív něco udělat!