Domácí recept na Měsíčkovou mast

Když jsem byla malá, dělávala moje babička bylinné masti. Ráda jsem jí koukala pod ruce a když se zadařilo, mohla jsem jí i pomáhat :). Tenkrát jsem sbírání bylin a výrobu mastí brala jako samozřejmost, prostě to k babičce a létu patřilo. Až v dospělosti jsem si uvědomila, jaké dědictví mi zanechala.

Měsíčkovou mast jsem sama začala připravovat až když jsem měla své vlastní děti. Všechny měly jako malé atopickou kůži a protože jsem nechtěla na jejich malá tělíčka používat masti s kortikoidy, šla jsem alternativní cestou – kůži jsem míčkovala a následně mazala měsíčkovou domácí mastí – oprášila jsem recept po babičce. Ta ji používala na křečové žíly a protože je měsíček lékařský protizánětlivý, je vhodný i na bolavou a podrážděnou kůži při ekzémech.

Také po opalování ji můžeme použít jako zklidnění spálené kůže (ale pozor, již dobře ochlazené, např. tvarohovým zábalem).

Už vás dále nebudu napínat, tady je recept:

domácí sádlo2 vrchovaté lžíce (nerozpuštěného)
okvětní lístky měsíčku lékařského1 hrst

Postup:

Měsíčky nasbíráme na slunci, aby byly krásně rozvité. Otrháme okvětní lístky. Pokud máme málo měsíčků, můžeme použít celé květy. Mast pak není sytě žlutá, ale má žlutozelenou barvu. V hrnci dáme rozpustit sádlo (dvakrát tolik vrchovatých lžic než máme hrstí okvětních lístků).

Jakmile je rozpálené, vhodíme na něj okvětní lístky měsíčku, ale nenecháváme smažit. Po zpěnění hned sundáme hrnec z ploténky a necháme chladnout.

Dále necháme 24 hodin stát. Druhý den jen rozpustíme (pozor, aby se nezačaly smažit) a přes sítko nebo pláténko scedíme do nachystaných skleniček. Po vychladnutí zavřeme víčky a uschováme v lednici. Vydrží do dalšího léta. A pokud nevydrží (nezbude), musíte udělat více skleniček :)

Miluji masáže a nedovedu si bez nich život představit. Již více než 20 let jsou mojí vášní a posláním. Za tu dobu jsem je prozkoumala do hloubky a našla systém, který z maséra dělá Mistra masáží. Rozhodla jsem se podělit se o své zkušenosti, aby i další maséři mohli být Mistry masáží tělem i duší a pozvedli masáže na mistrovské dílo. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.