Zatuhnutí šíjových svalů, zejména zvedače lopatky a horních vláken trapézu (jedná se o tzv. stresové svaly, kterým se věnuji i v dalším článku) může být způsobeno i přetížením při nevhodném nošení kabelky. Na to je třeba myslet při chronických bolestech krční páteře či ramen, od kterých nám pomáhají masáže, ale nejsou řešením příčiny.
Nosíme-li kabelku na rameni, máme podvědomou potřebu ji „jistit“ proti sklouznutí. Takže zvedneme rameno, aby nespadla a to i v případě, kdy je kabelka malá a lehká.
K přetížení samozřejmě nedojde po jednom dni nošení. Problémem je ale nošení kabelky na jednom rameni dlouhou dobu. Po několika měsících či letech je zřejmá již nesouměrnost ramen. Rameno, které je zvyklé kabelku nosit je výš než to druhé a tím dochází k chronickému přetěžování šíjových svalů.
Toto přetížení se zprvu objeví na straně, kde kabelku nosíme. Za nějakou dobu se ale napětí svalů přenese i na druhou polovinu šíje. Navíc se asymetrickým držením těla začnou řetězit další patologie a bolest se tak může objevovat i v jiných částech těla (např. dolní části zad, kyčlích, kolenou…).
👍 dejme si dlouhé ucho od kabelky šikmo přes krk. Kabelka tak visí na opačné straně, než je zatíženo rameno a krk brání ve sklouznutí. Rameno tak může zůstat v klidu viset 😉
👍 má-li kabelka krátké uši, které si nemůžeme dát šikmo přes krk, držme si uši rukou u přední části ramene a „pověsme“ se do ní. Rameno nebude mít tendenci se zvedat.
👍 zavěsme si kabelku s krátkýma ušima na ohnuté předloktí nebo ji nesme za uši v ruce. Rameno nechme viset.
👍 často střídejme strany, dodržujme zhruba stejnou dobu.
👍 těžkou kabelku vyměňme za batůžek. I batůžky mohou být jemné, ženské a elegantní. NOSME HO VŠAK NA OBOU RAMENOU, jinak je to z bláta do louže! (viz foto – rameno, na kterém je nesen batoh je výš)