Jak se připravuji na koronavirovou infekci? Věřím v prevenci!

Jsme zmatení, vystrašení, žijeme v nejistotě – co přijde, jak to bude? Protože nevíme, zda nás koronavir zasáhne a jak naše tělo zareaguje, máme každý svoji teorii. Mým receptem je prevence. Nepodléhám panice a nevzdávám se nikdy bez boje, ale jsem obezřetná a ve svém životě vždy sázím na dobrou přípravu.

Roušky pro moji rodinu, přátele, okolí

„Tvoje rouška chání mě a moje zase Tebe.“ Roušky nejsou spásou, ale nejsou bezvýznamné. Smysl to má ale jen tehdy, pokud roušku budou nosit všichni. Podle návodu na internetu jsem našila roušky pro svoji rodinu, ale i přátele a známé, kteří nemají šicí stroj a neumí šít. Nyní, po pár dnech prosezených u šicího stroje myslím, že jsme zásobeni a tak pokračuji ve výrobě roušek pro potřebné – nemocnice, léčebny, domovy důchodců, prostě pro všechny, kdo ještě potřebují.

Udržování a zvyšování kondice těla

Dostatek spánku

Jsem spavec. Potřebuji hodně spát a myslím, že to platí o mnoha lidech i když o tom neví. Zda máte dostatek spánku si můžete ověřit – stačí zodpovědět otázku, zda dospáváte o víkendu :) Více si můžete přečíst v mém článku Spánek a svaly

Cvičení a procházky na čerstvém vzduchu

Denně cvičím, alespoň chvilku. Když už jsem hodně „rozlámaná“, tak si dám regulérní hodinku jógy. Pro mě je nejlepší cvičit po ránu před snídaní, hlavně proto, že už to přes den nepromeškám :). Pár rad ohledně režimu pro cvičení najdete v mém článku na FB, který jsem napsala pro BUĎFiT.

Pokud to jde, chodím na čerstvý vzduch. Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení :). Když je zima, navleču se, když prší, vytáhnu pláštěnku. Důležité je obléknout se přiměřeně k počasí a pak už jen vybrat krásnou procházku nebo aktivitu na čerstvém vzduchu. Někdy se stane, že nikdo z rodiny nechce se mnou a tak jdu sama, to je taky super, protože si můžu vyčistit hlavu a nechat plynout jen inspirativní myšlenky.

Čerstvý vzduch

Přála bych si rekuperaci, ale bohužel náš starý domeček ji nemá, takže rekuperační jednotkou jsem já :). Hodně větrám. Důvodem je to, že nemám ráda vydýchaný vzduch a nyní i z preventivních důvodů – přísunem čerstvého vzduchu ředíme případné zamoření koronaviry a tím menší dávku pro naše tělo. Toto je velmi důležité, pokud již v domě někdo nakažený je.

V období chřipek také používám čističku vzduchu – ionizátor. Snižuje se tak riziko přenosu infekce mezi lidmi obývajícími stejný prostor.

Dýchání

Dechová cvičení provádím v rámci praktikování jógy, ale pro ty, kteří jógu necvičí stačí kvalitní vědomé dýchání na čerstvém vzduchu. Zavřete na chvíli oči a pozorujte svůj dech. Můžete si i zacpat na chvíli uši, abyste byli ponořeni do sebe a naladěni na své tělo. Už pozorováním dechu dojde po chvíli k jeho prohloubení a intenzitě.

Jídlo bez jednoduchých cukrů a dalších zahleňujících potravin

Každý z nás je nositelem mnoha virů a bakterií. Možná dokonce už koronavira máme nebo jsme jej měli. Zda onemocníme a jak se s nemocí naše tělo popere, záleží na „terénu“, ve kterém buď mají nebo nemají viry a bakterie „živnou půdu“. Pro dýchací systém je podstatné, zda jsme nebo nejsme zahleněni. Tradiční čínská medicína tomu říká „vlhkost a tchan“. Míru vlhkosti a tchanu v těle můžeme minimalizovat životosprávou, zejména jídlem.

Potraviny, vytvářející vlhkost jsou např. jednoduché cukry nebo-li monosacharidy (!pozor, patří sem i velké množství ovoce, med, tmavý cukr atd.), takže souhrnně řečeno sladká jídla a potraviny. Další hlenotvorné potraviny jsou mléko a mléčné výrobky, tučné potraviny, pšeničná mouka, mák, kakao a přijímání velkého množství jídla (přejídání). Z jídelníčku je tedy dobré tyto potraviny vynechat.

Co naopak zařadit? Potraviny posilující energetický systém Slezina-slinivka (nasládlé potraviny – jako např. mrkev, brambory, batáty, cibule, dýně, cukety, hovězí maso, dlouze vařené hovězí vývary, vejce, obilniny, luštěniny, aromatická koření jako je např. skořice, hřebíček, kardamom, fenykl, kmín, muškátový ořech).

Energii Sleziny-slinivky posílíme už tím, že den zahájíme teplou snídaní, např. obilninovou kaší (bez mléka a cukru samozřejmě), polévkou nebo míchanými vajíčky.

Dalšími vhodnými potravinami jsou nyní potraviny pikantní a svěží, které tzv. „pročistí horko“, patří sem např. ředkvičky, ředkve, řeřicha, pažitka.

Pokud přijde nemoc, přecházím na léčebnou stravu, tzn. opravdu „striktně“ bez cukrů a jiných hlenotvorných potravin, uvařím dlouhou polévku (vývar vařený 8-12 hodin). Pro tyto chvíle mám v zásobě mraženou domácí slepici (měla by být vyběhaná, takže stará). Když není slepice, poslouží i hovězí nebo vepřové kosti na polévku.

Nejen východní, ale i naše medicína ví, že viry jsou v našem těle živeny jednoduchými cukry a tak jejich vyřazením minimalizujeme rychlý nástup a rozvoj nemoci.

Pro odhlenění dýchacích cest můžeme využít i minerální vodu Vincentku nebo bylinky. Já ráda používám to, co umím sbírat (tužebník jilmový pro odvedení vlhkosti, mátu pro ochlazení horka a vyloučení škodlivého, řebříček pro rozhýbání stagnací, heřmánek pro jeho protizánětlivé účinky, lípu pro posílení plic a ledvin a další protikašlačky jako např. mateřídoušku či pelyněk.

Bylinky a preparáty měním podle situace, stavu a dostupnosti. Protože je mojí parketou čínská medicína, užívám já i členové mé domácnosti čínské byliny s individuálním složením.

Mám ráda i již hotové a na trhu dostupné bylinné preparáty jako např. kapky pentagramu od Energy nebo Eukasol, tymiánovou mast a éterický olej „31“ od Justu.

Masáže, automasáže

Momentálně jsou masérské salony zavřené, takže můžeme použít automasáže nebo poprosit o masáž někoho v rodině i když to nebude masér. Láskyplná masáž je velmi účinná a vůbec nevadí, že není odborná. Důležité je vzájemně si říci, co se nám líbí a nelíbí a respektovat u toho jeden druhého.
Vhodná je zejména masáž hrudníku, míčkování nebo reflexní terapie chodidel. Můžeme se také namasírovat sami a přidat třeba autolymfomasáž (lymfatická masáž sám sobě), masáž nosu pro posílení plic, očí pro posílení jater a beder pro posílení ledvin.

Kdo umíte nějaké prvky z Antistresové BF masáže, nyní se velmi hodí. Souvisí s dalším důležitým krokem:

Udržení si psychické pohody

Posílení vztahů s milovanými

Zatím nejsme spolu tak dlouho, takže nemohu hodnotit vše, ale zdá se mi, že jsme si všichni blíž. Vládne u nás příjemná atmosféra, každý se věnuje pro něj důležitým věcem – já šiju a v mezičasech kontroluji chod domácnosti a stav zásob. Radek je na home office, takže o něm celý den téměř nevíme, protože je v pracovně a voláme ho jen na oběd a odpolední vycházku na čerstvý vzduch.

Děvčata školou povinná se dopoledne učí a opravdu toho mají docela dost. Naše nejmladší má domácí školku – ráno po snídani má dovolené pohádky, potom se věnuje svým panenkám a hračkám. Na řadu přijdou domácí chůvy – kočky a pak je oběd, krátký odpočinek a vycházka nebo práce na zahradě.
Tento režim se mi líbí i když raději bych jej prožívala v jiných souvislostech. Užívám si ale to, že jsme více spolu.

Udržování kontaktu s pozitivně naladěnými lidmi

S kolegyněmi z rehabilitace máme WhatsApp skupinku. Stejně tak s kamarádkami – maminkami tady z vesnice. Vzájemně se podporujeme a radíme si. Nechybí ani vtípky. I když se nyní nemůžeme osobně potkávat udržujeme si tím stále kontakt. Je prima mít kolem sebe lidi, se kterýma vám je dobře – fyzicky i on-line. To, co mě v nemocnici baví a drží je právě super kolektiv.

Netelefonuji ani neudržuji vztahy s lidmi, kteří jsou negativističtí. Pokusím se hovor otočit k hledání řešení a pozitivních aspektů, ale když to nikam nevede, končím. Neztrácím s tím již svoji energii. Nezlehčuji situaci, vím že to pro nás všechny těžké, ale litováním se a ponořením se do „to je strašný“ nic nezměníme. Zkusme se podívat na vše z lepší stránky a najít i pozitiva.

Hledání pozitivních aspektů, které nám životní situace přináší

Dělám to nejen nyní, ale v jakékoli těžké chvíli. Vím, že mnohdy pozitivní stránku věci uvidím až s odstupem. Opakováním této filozofie se mi stále víc daří nacházet pozitiva již v začátku.

Já našla toto:

  • Více času na sebe, na děti, pro rodinu

Já mám více času, protože jsem nyní na OČR (ošetřování člena rodiny) s nejmladší dcerkou a tak nechodím do práce, kde jinak trávím 3 dny v týdnu. Můj manžel sice pracuje na home office, ale ušetří 3 hodiny denně cestou tam a zpět.

  • Posílení ostatních mezilidských vztahů

Kolem sebe vidím více lidskosti než dřív – mnoho žen šije zdarma, na internetu se objevuje spoustu podpory, slev, darování nejen materiální pomoci, ale i now-how a různých užitečných informací, rad a návodů, které by byly jindy zpoplatněny nebo stály mnohem více.

Co mi dále pomáhá v udržení si psychické pohody je „mít zásoby“

  • Finanční rezerva

Na tomto jsem pracuji již několik let. Prošli jsme si již dříve v podnikání finanční krizí a já tenkrát začala studovat cash-flow (peněžní tok). Hodně jsem se naučila a pochopila.

Není umění být v pohodě, když máte finanční hojnost, ale dobře hospodařit i když přijde nouze.

Mým cílem bylo vytvořit finanční rezervu pro nečekané případy. Učila jsem se to několik let. Nejtěžší bylo udržet disciplínu a odkládat i v případě, že jsme něco chtěli nebo měli dostatek a to nás svádělo k pocitu, že již nemusíme šetřit.

Pokud finanční rezervu nemáte, alespoň začněte s cash-flow.

Napište si každou položku, kterou vydáte a zeptejte se sami sebe: „je to nutné?“. Pokud odpovíte ANO, položte si další otázku: „a šlo by to levněji?“ Zkuste se této oblasti zodpovědně věnovat a začněte hledat důležité informace, které vám v tom pomohou nebo požádejte o radu někoho, kdo tomu rozumí.

  • Materiální zásoby

Máme sklípek, který byl dlouho nevyužitý. Před pár lety jsem ho vyčistila a občasně tam uschovala nějaké ovoce či zeleninu. Loni na podzim jsem koupila několik pytlů brambor (spíše z pohodlnosti než že bych tušila co přijde). Teď jsem ráda, že tam jsou, protože se moc hodí.

V létě a na podzim vyrábíme vlastní džemy a zavařujeme řepu. Ta nám začala docházet a tak jsme si naložili kvašenou zeleninu. Pokud nemáte vlastní zásoby, můžete si také vyrobit kvašenou zeleninu Pickels.

Zelí, mrkev, pórek, cibule, řepa a jakákoliv zelenina, kterou máme rádi nakrájíme na jemné proužky, promícháme, prosolíme a prokmínujeme. Mačkáme až pustí šťávu a šup s tím do velkého hrnce. Pořádně upěchujeme, abychom vymačkali co nejvíce vzduchu. Já dávám do hrnce ještě igelit, ze kterého pořádně vymačkám vzduch. Necháme v místnosti a po pár dnech máme výborný zdroj vitamínu C a probiotik (laktobacily a bifidobakterie). Po vykvašení přesuneme do chladna.

K bramborám a sterilované zelenině nyní přibyly i vejce, zelí, mrkev, batáty, saláty, ředkve a vše, co se nevešlo do ledničky a ve sklípku vydrží. Máme ještě komoru, kterou jsem vybavila luštěninami, těstovinami a dalšími trvanlivými potravinami, které vyžadují sucho.

Do obchodu chodím jen výjimečně, abych minimalizovala riziko nákazy.

Pokud do obchodu jdu, vždy udělám velký nákup na několik dní. Stále držím rezervu, kdyby náhodou došlo k nákaze u nás v rodině, abychom nemuseli vycházet nakupovat a tak neohrozili své okolí.

Věřím, že celoplošná preventivní opatření, která u nás máme budou účinná a že my sami podporou svého zdraví a psychické pohody připravíme svá těla na boj s Covid-19 tak, aby to zvládla a brzy se zase dostala do kondice.

Přeji nám všem, ať už v této nelehké době děláme cokoli, aby to bylo přínosné a účinné.

S láskou Mirka

Miluji masáže a nedovedu si bez nich život představit. Již více než 20 let jsou mojí vášní a posláním. Za tu dobu jsem je prozkoumala do hloubky a našla systém, který z maséra dělá Mistra masáží. Rozhodla jsem se podělit se o své zkušenosti, aby i další maséři mohli být Mistry masáží tělem i duší a pozvedli masáže na mistrovské dílo. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.